32
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Basia dnia Kwietnia 14, 2026, 13:38:32 »
Ja bym nie panikowała.
Suplement diety to forma żywności. Jaskółcze ziele nigdy nie było żywnością, to zawsze był lek, nawet w dawnych czasach.
Tak samo w zielarniach - jaskółcze ziele było od wielu lat sprzedawane jako lek tradycyjny, a na pewno nie jako suplement diety.
Jest jednak inny problem z jaskółczym zielem, o którym kiedyś, na zlocie u Janka opowiedział człowiek, który studiował w Krośnie.
Przebadał chromatografią próbki jaskółczego ziela z różnych paczkarni, różnych punktów skupu i różnych punktów zbioru w Polsce. Okazało się, że gdzieś, na etapie paczkarni jaskółcze ziele traci zgodność z wymaganiami farmakopei, niezależnie od paczkarni.
Podejrzana jest tzw higienizacja, czyli zabijanie różnej przyrody, która jeszcze się w surowcu pałętała, najczęściej za pomocą czegoś w rodzaju wielkiej mikrofalówki.
Niestety, człowiek nie ustalił dokładniej, gdzie leży przyczyna utraty zgodności z farmakopeą.
***
Wracając do samego jaskółczego ziela, ono może doprowadzić do hemolizy krwi u osób reagujących w ten sposób na te składniki surowca. To byłby rodzaj reakcji autoagresywnej. Jednak w literaturze naukowej opisano tylko pojedyncze takie przypadki. Prawdopodobnie nie zdarza się to częściej, niż w przypadku stosowania paracetamolu, co nie zmienia faktu, że dobrze jest wiedzieć, co się robi.
Przede wszystkim warto go stosować w mieszankach wieloskładnikowych, bo wtedy będzie dobrze wpływać na wątrobę - tu się dobrze sprawdzą klasyki z komunistycznego Herbapolu.
Nie należy bez gruntownego zastanowienia się eksperymentować z usuwaniem polipów z przewodu pokarmowego jaskółczym zielem po przeczytaniu czegoś z popularnych książeczek. Najlepiej dotrzeć do materiałów źródłowych w internecie po rosyjsku. Kiedyś tam trafiłam na opis całego cyklu badań prowadzonych jeszcze w czasach radzieckich i to nie jest proste, a kuracja jest drastyczna.
Nasz Gospodarz kiedyś powiedział o swoim osobistym eksperymencie na sobie: "poczułem jak mi się układa cały przewód pokarmowy".
To jest porządny lek, a nie warzywo i należy go traktować z szacunkiem.
Niedługo zacznie kwitnąć.
Pozdrowienia :-)